top of page

Šéftrenér Jiří Janeček | představení trenérů mládeže | 1. díl

NMNM - V následujících dílech Vám postupně představíme ty o nichž se moc nemluví. Avšak jejich práce pro klub patří mezi ty nejdůležitější. Starají se o naše tzv. podhoubí. Jako první se nám představí ten co v následujících letech bude mít kolem mládeže vše na starosti a tím je nový šéftrenér mládeže Jiří Janeček.

Jako trenér prošel Tempem Praha, Duklou Praha a naposled vedl jako šéftrenér přípravky v pražské Slavii. V létě se po více než “15” letech vrátil domů a našemu klubu kývl na nabídku trenérsky se angažovat. Po půlroce rozkoukávání u kategorie U15 se stává i šéftrenérem mládeže.


Ahoj Jirko, je dost možné, že někteří naši fanoušci tě neznají, můžeš se prosím krátce představit?

Ahoj, od narození jsem novoměšťák, ve 20 letech jsem se přesunul na školu do Prahy a po dalších 15 letech jsem se rozhodl vrátit do Města.


Co tě vedlo se vrátit zpátky do Nového Města?

Motivů jsem měl víc. Ten největší jsou mí dva synové, na které jsem chtěl mít víc času a zároveň jsem chtěl, aby vyrůstali v menším městě.


Naposled jsi pracoval jako šéftrenér přípravek v pražské Slavii. Můžeš nám tu pozici blíže popsat?

Měl jsem na starost 6 týmů přípravek, 20 trenérů a pár projektů, které byli navázané na rozvoj mládežnického fotbalu. Poslední rok jsem již neměl svůj tým, staral jsem se o chod přípravek a rozvoj trenérů. Mezi projekty, které jsem měl na starost, patřil nábor trenérů, podílení se na metodice trénování v klubu, projekt Partnerských klubů…


Když mluvíš o projektu Partnerských klubů, musíme připomenout, že jsou to dva roky, co jsme se stali jeho součástí... Bohužel kvůli pandemii se nám tento projekt nepodařilo více využít. Můžeš nám tento projekt více popsat? A jaké možnosti nabízí našemu klubu?

Slavia jako jeden z největších klubů v zemi si uvědomuje, že potřebuje pomoci klubům ve svém okolí, aby vychovali více šikovných dětí. Nabízí trenérské a hráčské stáže, sdílení trenérského know how, ukázkové tréninky, pozvánky na turnaje PK, vstupenky na zápasy A týmu.


Srovnávat pražský velkoklub s tím naším nemá smysl, ale je možné si z předchozího angažmá něco přenést k nám?

Určitě ano. Inspirovat se můžeme v nastavení klubové komunikace, pojmenování cesty a cílů, kam chceme dojít. Důležitým momentem bude snaha se podílet ne pouze na rozvoji našeho klubu, ale systematicky se snažit o rozvoj okolních klubů.


V klubu už půl roku trénuješ kategorii U15, takže máš představu, jak naše mládež funguje. Můžeš nám sdělit své dojmy z jejího celkového fungování a její úrovně?

Mezi pozitiva jednoznačně patří množství a zápal trenérů, kteří v klubu jsou. V mužstvu starších žáků mám možnost vidět hráče, kteří když budou pracovat, mohou být budoucností nejen novoměstské kopané.


Jaké vidíš slabé stránky? Hodně se tu mluví o malém počtu hráčů v jednotlivých kategoriích či nedostatečném zázemí v podobě tréninkového hřiště. Jaký je tvůj názor?

Slabé stránky jsou v mých očích brány jako příležitosti. Ano, myslím si, že nás čeká výzva v podobě akcí, které budou mít za cíl přivést hráče do našeho klubu.

Je také pravdou, že jsme snad jediné podobně velké město na Vysočině, které nemá hřiště s umělou trávou a je nutností se o jeho výstavbu více zasadit. Naše děti mohou dál trénovat v podmínkách, které máme nyní. Ale pokud se podívám do jiných sportů, jiných měst, tak jejich podmínkám můžeme konkurovat asi tak jako Češi v hokeji zámořským velmocem.


A naopak ty silné stránky vidíš v čem?

Silná stránka je právě ta chuť, kterou vidím v mládežnických trenérech. U trenérů vše začíná a končí. Trenér, stejně jako kterýkoliv pedagog, rozvíjí a směřuje u dětí potenciál.


Nyní jsi novým šéftrenérem mládeže v našem klubu. Jaká je tvoje sportovní a lidská filozofie vedení nejen samotné kategorie ale i mládeže jako celku?

Sport je prostředek rozvoje osobnosti a trenéři průvodci. Fotbal může být nesmazatelnou vzpomínkou nejen pro děti ale i rodiče a trenéry na celý život. Fotbal jakožto kolektivní sport umožňuje zábavnou formou rozvíjet sociální vazby mezi dětmi. Učí jaké to je s někým spolupracovat, s někým soutěžit, těšit se z výhry, vypořádat se s prohrou, zodpovědnosti a pravidlům. Když je dobře vedený, tak je zdravotní prevencí. Formuje silné, obratné děti. Důležité je znát zákonitosti jednotlivých kategorií a jak na sebe navazují. Takže odpověď jednou větou by byla asi takováto: rozvoj dětí pomocí hry.


Co všechno budeš mít na starosti jako šéftrenér mládeže u nás?

Stanovovat cíle, pojmenovat jak k nim dojdeme a rozdělovat úkoly mezi lidi, kteří chtějí pro fotbal v Novém Městě něco udělat.


Tvým zástupcem bude dlouholetý mládežnický trenér Václav Peňáz, jak jste si sedli, máte stejný názor na výchovu fotbalistů?

Vašek je přesně jedním z lidí, kteří mají chuť pracovat. Ve Městě trénuje již řadu let a nyní mi je průvodcem v našem prostředí. Nejlépe se mi spolupracuje s lidmi, kteří mají i jiné názory než já, ale chtějí o nich konstruktivně diskutovat a s ním to jde velmi dobře :).


V čem se vaše názory liší?

Jsem maximalista a on jak tvrdí, realista. Naše pohledy se neliší v ničem zásadním. I když by se jeden moment mohl najít. Říkám, že v mládeži neexistuje zakopnutý míč ve hře do “bezpečí” a Václav říká možná někdy :).


Jaké kroky budou potřeba, abychom byli schopni úroveň celé mládeže pozvednout?

Pojmenovat krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle. Co bychom chtěli zlepšit a musíme na tom nyní začít pracovat: 1. přivést více dětí na fotbal, 2. zapracovat na mládežnické koncepci, 3. zefektivnit klubovou komunikaci, 4. oživit snahy o vybudování hřiště s umělou trávou. Čeká nás hodně práce. Celý klub určitě bude potřebovat všechny, kteří by mohli něčím pomoci. Trenéry, vedoucí týmů, organizační pracovníky, lidi, kteří by mohli pomoci se sháněním financí či vyřizováním grantů.


Jirko, děkuji za rozhovor a přeji ať se ti v našem klubu daří.


V dalším díle si představíme zástupce Jirky a tím je Václav Peňáz, dlouholetý trenér žákovské kategorie a zároveň pomocník v kategorii dorostenecké.

483 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page