top of page

Brankářští kolegové se v derby nenudili, oba se vyznamenali


Velké Meziříčí / NMNM - Zklamanější byl Kolář, Šmída se v poločase obával debaklu. Ještě na jaře stáli na jedné lodi. Fotbaloví brankáři Marek Kolář a Petr Šmída se ve třetiligovém derby Velkého Meziříčí s Novým Městem proti sobě postavili jako soupeři. Zápas, ve kterém domácí vedli v poločase už 3:0, nakonec skončil remízou 3:3. I přes tři inkasované branky oba zářili a svoje týmy několikrát podrželi.

Zklamanější byl po průběhu utkání Kolář. Dvaadvacetiletý kmenový brankář Jihlavy na jaře působil v Novém Městě, kde se pravidelně střídal se Šmídou. V létě však zamířil na hostování do konkurenčního Velkého Meziříčí, se kterým nad svým bývalým týmem vedl rozdílem třídy. Druhá půle se ale domácím nepovedla. „Je to obrovská ztráta. Tak zkušené mužstvo, jako je to naše, si tohle musí pohlídat,“ povzdechl si Kolář.

Sám dělal, co mohl, jenže gólům, kterým předcházela nedůslednost v obraně, zabránit nedokázal. Navíc svůj tým ještě několikrát podržel. Nejzářivější moment přišel chvíli před novoměstským vyrovnáním. Zbytovský si na hranici vápna zasekl míč a pravačkou vypálil. Kolář jeho střelu reflexivně vyrazil do země, od které doputoval těsně mimo tři tyče. „Luboš to udělal hezky a já měl i štěstí, jak se ten míč pak odrazil. V tu chvíli jsem si samozřejmě myslel, že právě tenhle zákrok klukům pomůže a dokážeme vedení udržet, ale bohužel,“ pokrčil rameny.

Podobně jako on se cítil v první půli i Šmída. Už za stavu 1:0 se před ním úplně sám zjevil Puža, jehož hlavičku z bezprostřední blízkosti fantasticky vytáhl na roh. Jenže právě po něm novoměstský gólman podruhé v zápase inkasoval. „Samozřejmě zamrzí, když se takový zákrok povede a hned po něm inkasujete. Ale v životě se stanou horší věci,“ bral situaci s nadhledem jednadvacetiletý Šmída, který byl po zápase o poznání spokojenější. Když totiž těsně před pauzou inkasoval od Dolejše třetí gól, nebylo nikomu z Vrchoviny příliš do zpěvu. „V kabině jsme měli všichni hlavy dole a říkali si, aby z toho ještě nebyl debakl. Pak ale přišel trenér a povzbudil nás,“ popisuje brankář dění v kabině.

Po pauze už na velkomeziříčský pažit vyběhlo jiné mužstvo. Duba dal krátce nato kontaktní gól a domácí znervózněli. Šmídův protějšek Kolář pak inkasoval stejnou porci jako on v prvním poločase. „Před zápasem samozřejmě proběhlo nějaké hecování, nakonec to skončilo spravedlivě,“ usmívá se Šmída, který svého někdejšího parťáka pochválil. „Měl tam několik dobrých zákroků, hlavně tu Zbytovského střelu vyrazil skvěle.“ Kompliment přišel i z druhé strany. „Peťa je šikovný gólman, což i teď potvrdil. Jak vytáhl tu Pužovu hlavičku, to byl parádní zákrok,“ řekl Kolář, který na působení v Novém Městě a spolupráci se Šmídou nedá dopustit. „Na jaře jsme se střídali a oba se tak podíleli na té velkolepé záchraně. Mám na něj i na zbytek týmu včetně lidí okolo klubu jen ty nejlepší vzpomínky,“ řekl Kolář, který coby kmenový hráč Jihlavy stále pokukuje po angažmá ve vyšší soutěži.

„Potřebuji pravidelně, a hlavně kvalitně chytat, ve dvaadvaceti je třetí liga optimální, ale chci se samozřejmě posunout výš,“ podotýká gólman, který pravidelně trénuje s A-týmem Jihlavy.

O necelé dva roky mladší Šmída má rovněž potenciál. Novoměstský odchovanec platí za velký talent. Ve svém nízkém věku už má dost odchytáno a od nové sezony je jedničkou. „Jsem za to rád, ale vím, že moje výkony by mohly být ještě lepší. Každý by se chtěl někam posunout, ale v tuhle chvíli si myslím, že je pro mě třetí liga adekvátní,“ dodal Šmída.

Hodnocení trenérů po zápase

Jan Šimáček, asistent trenéra V. Meziříčí: První poločas byl zcela v naší režii, kromě tří vstřelených gólů jsme měli ještě další dvě brankové příležitosti. O přestávce jsme si řekli, že je to jen poločas, nechtěli jsme připustit dramatizaci, nedat Vrchovině šanci snížit a tím se dostat zpět do zápasu, jenže přesně to se po chvíli stalo. Při druhém gólu jsme, pro nás typicky zaspali u standardní situace, u třetího zase nepochopitelně nepohlídali autové vhazování poblíž vápna. Bohužel musím přiznat, že remíza je asi zasloužená, na šance i herně. Ztratit vedení 3:0 je hrozné, to by se nemělo stávat. Samozřejmě převládá zklamání, protože takové mužstvo by si to mělo pohlídat. Štěstí, které jsme měli v Uničově, se tentokrát od nás odvrátilo.

Richard Zeman, trenér N. Města: První poločas jsme hráli neúčelně a soupeř po naší laxnosti a nesourodosti v defenzivě vstřelil tři branky a mohl přidat i další. I na základě toho jsme museli o poločase vystřídat, Vícha zpevnil obranu a Michal Skalník šel do útoku s tím, aby pomohl Dubovi. Řekli jsme si, že když dáme gól, můžeme s tím něco udělat, žádný řev ale určitě nebyl. Po změně stran jsme hráli nátlakově a trpělivě, podařilo se nám vyrovnat a měli jsme i další šance. Posledních deset minut po vyrovnání bylo už hodně hektických, tam jsme to sehráli netakticky a pustili soupeře do standardních situací. Z mého pohledu je remíza zasloužená, vážím si toho, jak se kluci dokázali zvednout a ukázali, že jsou velkým mužstvem.

#NMNMVMSFL #NMNM #SFK #DERBY #VELKÉMEZIŘÍČÍ

144 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page