top of page

Trenér Nového Města Richard Zeman při hodnocení podzimu říká: V závěru jsme dokázali zmobilizovat sí


Nové Město na Moravě - Pouze s kosmetickými změnami v kádru vstupovali fotbalisté Nového Města do MSFL. Úřadující mistr divize ve třetí lize během premiérového podzimu nezklamal a i když je blízko sestupového pásma, jeho vyhlídky na záchranu jsou postaveny na reálných základech.

„Tým se v úvodu soutěže hledal, ale nakonec jsme si dokázali, že můžeme být ve třetí lize konkurenceschopní,“ těší trenéra Richarda Zemana.

Jak uplynulý podzim hodnotíte?

Jako nováček jsme počítali s bojem o záchranu a chtěli skončit na pozicích, kde udržení v soutěži bude reálné, což se povedlo. Začátek sice nebyl podle představ, ale v závěru podzimu se nám podařilo zmobilizovat síly a v posledních pěti zápasech uhrát osm bodů s jedinou a navíc smolnou prohrou se silnou Kroměříží.

Splnil tedy tým vaše očekávání?

S mužstvem, které si soutěž vykopalo a posílil ho jenom útočník Tomáš Duba, jsme si dokázali, že můžeme být konkurenceschopní. Nechtěli jsme hlavně být v roli, kterou má nyní Valašské Meziříčí.

V úvodních čtyřech kolech jste přitom získali jen jediný bod, čím si špatný start vysvětlujete?

Máme sice zkušený tým, ale v úvodu si soutěž potřeboval osahat, z čehož plynuly i smolné porážky, i když naše výkony v těch zápasech nebyly špatné. Bohužel jsme nedávali šance a inkasovali poměrně laciné branky. Zejména v domácím prostředí jsme se pak nechávali unést, zbytečně otevřeli hru a pak za to pykali.

Domácí porážka s Otrokovicemi z úvodu října znamenala druhý pětigólový příděl v řadě, poté přišla nečekaná remíza ve Vyškově, zlomilo se to právě tam?

Po prohrách v Petřkovicích a s Otrokovicemi to bylo špatné. Počínaje Vyškovem jsme si řekli, že budeme každý zápas hrát co nejdéle na nulu, snažit se především neprohrát a spoléhat i na naše útočníky, kteří tu ofenzivní kvalitu mají a dokážou rozhodnout.

Novému Městu dřív góloví útočníci scházeli, teď jste měli dva, kteří dali dohromady jedenáct gólů, panuje z tohoto pohledu spokojenost?

U Duby, který dal sedm gólů a dalších sedm připravil, stoprocentně. V předchozích klubech doplácel na zranění, teď se z toho konečně dostal a třeba proti Velkému Meziříčí, kde se trefil po sólu přes celé hřiště, ukázal svou velikost. Od Dočekala bych čekal víc než čtyři branky, i když jeho výkonnost se oproti minulé sezoně v divizi zlepšila.

Naopak úplně bez gólu zůstal loňský nejlepší střelec Kamil Skalník, čím to?

Faktorů je víc, byla tam zranění, cesta do Ameriky a doplatil také na svou univerzálnost. Při zranění Lukáše Wolkera jsem ho používal jako štít ve středu zálohy a poté i na beku, takže k ofenzivním věcem neměl tolik prostoru.

Bratři Skalníkové, Wolker a Smetana jsou hráči, které jste před deseti lety přebíral na chvostu krajského přeboru, napadlo vás někdy, že si zahrají třetí ligu?

To už je strašně dávno, tehdy to byli dvacetiletí kluci, dneska to jsou třicátníci, každopádně se vědělo a potvrzuje se, že jde o výjimečnou generaci. V sousedním Žďáře dodnes vzpomínají na hráče z 80. let, kteří tam úspěšně působili ve třetí lize, tak ať se stejně v budoucnu vzpomíná na tyhle fotbalisty v Novém Městě. Samozřejmě k nim patří ještě Lukáš Michal, který okusil i nejvyšší soutěž.

Nemáte obavy, že po nich už je příliš velká mezera a až tahle generace skončí, může přijít pád?

Může to tak být, ale proč se na to dívat hned negativně. Je potřeba si uvědomit, že jde o malé město. Důležité je, že v klubu jsou hráči, kteří k němu mají vztah. Co mají říkat v Havlíčkově Brodě, kde je po Jihlavě jedna z nejlepších mládežnických základen, ale ti nejlepší odchovanci jdou pak raději do Rakouska. Taková práce s mládeží pak nemá ten výsledný efekt.

Má Vrchovina momentálně nadějné odchovance, které lze zapracovávat na úroveň třetí ligy?

Určitě a je cílem tam ročně dávat jednoho dva hráče. Teď to jsou Petr Duda s Adamem Bouškem, navíc jsou tady velmi nadějní žáci, o které je zájem nejen v Jihlavě, ale například i ve Slavii.

Během podzimu jste často musel měnit sestavu kvůli marodce, je asi příjemným zjištěním, že do třetí ligy zapadli v podstatě všichni z kádru…

Kluci z lavičky to zvládli dobře. Třeba v Dolním Benešově nám chybělo hned pět hráčů základní sestavy a dokázali jsme tam uhrát bezbrankovou remízu.

Ve vyšší soutěži jste přestal pravidelně točit brankáře, nicméně si zachytali oba, jak si podle vás počínali?

Tentokrát jsme vycházeli z momentální formy a také Juran měl nějaká drobná zranění. Prvních deset kol bych řekl, že nás moc nepodrželi, i když vyloženě nešlo o jejich góly. V závěru nás však oba několikrát zachránili, což je pro tým, který hraje o udržení, dost podstatné. Oba ukázali svoje kvality a věřím, že pokud tady zůstanou spolu a budou si navzájem vytvářet konkurenční prostředí, půjdou ještě nahoru.

Už s předstihem jste věděl, že po podzimu skončí trojice Chalupa, Ošmera, Dočekal, kterou jste si přivedl z Třebíče, nemáte po jejich odchodech obavy, zda je nahradíte?

Každý je nahraditelný, ale je pravda, že odchází kvalita a zkušenost. I když jsem si k Dočekalovi a Ošmerovi řekl svoje a měl jsem k jejich přístupu výhrady, chtěl bych všem třem poděkovat za odvedenou práci. Už při mém odchodu z Třebíče zvažovali, že půjdou do Rakouska a nakonec se nechali přesvědčit a Novému Městu pomohli.

Co vám MSFL během podzimu ukázala?

Letošní ročník je pochopitelně náročnější kvůli sestupovému klíči. Co se týče pohledu mých hráčů, tak dle ohlasů jde o techničtější soutěž, než je divize, kde bylo hodně derby a s tím spojená bojovnost. Zápasy se líbí i fanouškům, kteří jsou slyšet a jezdí s námi i na daleká venkovní utkání.

Soutěž vede suverénně Líšeň, je to překvapení?

Jelikož znám trenéra Machálka a jeho způsob práce, kdy mužstvu dokáže vnutit svůj styl a najít si ty správné hráče, tak ne. Brno je druhé největší město v republice, takže by mělo mít vedle Zbrojovky i další ligové zastoupení.

#NMNMVMSFL #NMNM #SFK #VRCHOVINA #PODZIM #201819 #HODNOCENÍ #RICHARDZEMAN

258 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page