top of page

Je sice nejmladší, ale patří k tahounům mužstva

NMNM - V přerušené podzimní sezoně jsme vyzpovídali nejmladšího hráče ze základní sestavy Zemanovy družiny. V prosinci mu bude teprve 19 let, ale stal se ve 3. lize žádaným zbožím. Do konce s Jirkou Tulajdanem, je momentálně nejlepším střelcem týmu, se třemi brankami. Popovídali jsme si s Josefem Švandou.

Pepíku, kdo Tě přivedl k fotbalu a kde si začínal?

K fotbalu mě přivedl táta. Už od předškolních let jsem chodil na sportovní kroužek v Pohledci, který vedl. Byl to kroužek specializovaný na klasické lyžování. Po nástupu do školy jsem stále běhal přespolní běhy a lyžoval, ale začal jsem jezdit na školní fotbalové turnaje a tam mě fotbal uchvátil. Začal jsem hrát za TJ Pohledec v jednotné žákovské kategorii. Asi v roce 2009 jsem začal hrát na střídavý start ve Vrchovině a v roce 2012 jsem se stal Vrchoviňákem.


Po příchodu do NMNM si prošel všechny kategorie, již v dorostu si Tě poté vybral trenér Zeman. Byl pro Tebe přechod z mládežnických kategorií mezi dospělé těžký?

SFK jsem prošel od ml. žáků až do A-Týmu. Na podzim 2018 po zápase s rezervou proti Žďáru mě vzal do přípravy trenér Zeman. To jsem byl ještě v dorostenecké kategorii, ale už jsem jezdil na zápasy s naší rezervou, tak jsem si pomalu zvykal na dospělý fotbal. Samozřejmě, že 3.liga byla pro mě v ten moment něco nepředstavitelného, ale snažil jsem se rychle přizpůsobit a zvyknout si na rychlejší, tvrdší a hlavně taktičtější fotbal a to pro mě díky skvělému kolektivu a důvěry trenéra nebylo až tak těžké.


Zkus popsat svůj pohled na tvoje působení v jihlavské akademii, kterou si prošel?

Mé působení v jihlavské akademii beru velmi pozitivně, protože mně pomohla v mém fotbalovém rozvoji. Osmý ročník ZŠ jsem prožil v Jihlavě, spal jsem na internátě přímo na stadionu FC Vysočina. Měli jsme 3-4 fázové tréninky, které byli zaměřeny na celkovou zdatnost a odolnost fotbalového hráče. Do tréninkových jednotek byla vložena gymnastika, plavání, bojové sporty a dále nás učili správné výživě a odpočinku.


Rok 2020 není pro společnost vůbec jednoduchý, na jaře se prakticky nehrálo a ani podzim se celý nedohrál. Přesto si se stal základním pilířem Zemanovy základní sestavy. Jak tato skutečnost ovlivňuje Tvůj soukromý život?

Toto období je pro můj život velmi neobvyklé, skoro každý den jsem byl zvyklí na skupinové tréninky, to však aktuálně není možné. Máme však individuální tréninky, které za přísného dohledu táty musím plnit (smích)!


Ještě Ti nebylo 19 let a jsi momentálně nejlepším střelcem. Myslíš si, že to ovlivnilo hodně zranění a nemocí v týmu v nepovedené podzimní části?

Samozřejmě, že naše výkony ovlivnilo zranění a nemoci klíčových hráčů. Také kvůli tomu jsem se dostal mezi nejlepší střelce Nového Města. Výjimečně nejlepším střelcem SFK není Tomáš Duba, vím že v nadcházejících zápasech bude opět velmi produktivní a budu rád, když se s ním dokážu předhánět v tabulce střelců.


Nastupuješ na krajích zálohy, máš vedle sebe kapitána Michala, jak na Tebe působí tento ostřílený, exligový borec a skvělý člověk?

Už od začátku, co jsem v A-týmu mi pomáhal, za což mu děkuji. Jako fotbalistu ho nesmírně obdivuji, jak jeho přehled, tak i neskutečný klid na míči a jsem rád, že od něj můžu sbírat zkušenosti.


Musím se zeptat, přišla již pro Tebe nějaká významnější nabídka z profesionálního fotbalu, přece jenom již o Tvé maličkosti dost klubů ví?

Nějaké nabídky by se našly, ale v tuto chvíli jsem hráč Vrchoviny a soustředím se pouze a jenom na Vrchovinu a aktuálně na splnění maturity, která mě čeká na jaře.


Na jaře nás bude čekat 23 zápasů pro dohrání MSFL, soutěž musí mít odehráno 50% utkání, aby se určily postupy a sestupy. Vrchovina momentálně není v růžové situaci, dokážeš si tipnout, jak naše tažení ve 3.lize bude pokračovat? Přece jenom na pořadu dne je hra o záchranu?

Podzim nebyl ideální, ale věřím, že ve zbývajících zápasech ukážeme naši kvalitu a budeme hrát o střed tabulky.


Ještě se Tě zeptám na Tvoje záliby, co je Tvým zájmem, mimo fotbal?

Mimo fotbal se nebráním ani ostatním sportům. Když je venku hezky, rád si jdu i zaběhat. Mým velkým koníčkem jsou počítačové hry, poslední dobou je pro mě však důležitější trávit čas s kamarády a hlavně s mojí přítelkyní. Ještě bych chtěl poděkovat nejlepším fanouškům v 3. lize, že i když se nedaří a nejsou výsledky, vždycky jste s námi a ženete nás za výhrou 💙. VŽDYCKY SFK.


Díky za Tvůj čas, přeji pevné zdraví a zdárně dokonči školu s maturitou.

525 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page