top of page

Novinka? Fotbalové soutěže v Česku zřejmě čekají změny.

Pokud se uskuteční plán, který navrhuje Komise pro regionální fotbal FAČR, zmizí v propadlišti dějin

krajská I. B třída.


TOMÁŠ POHANKA


Amatérské fotbalové soutěže dospělých v Česku zřejmě v dohledné době postihnou novinky. Nikoliv převratné, ale budou prvními zásadnějšími od vzniku nových krajských soutěží v roce 2002. „Cílem je

zkvalitnění okresních i krajských soutěží,“ sdělil předseda Krajského fotbalového svazu Vysočina Radek Zima.


Podnět ke změně dala Komise pro regionální fotbal Fotbalové asociace České republiky, kterou tvoří všichni předsedové krajských fotbalových soutěží v Česku. V čem tedy návrh komise spočívá? „Jeho kádrem je to, že by každá úroveň, resp. každý řídící orgán fotbalových soutěží v Česku, řídil dvě úrovně soutěží,“ prozradil Zima.


UŽ POUZE LIGY


A hned byl také konkrétní. Pro Ligovou fotbalovou asociace, která spravuje profesionální soutěže, tedy první a druhou ligu, se nic nezmění. Řídící komise pro Čechy, resp. Moravu by spravovaly třetí a čtvrtou ligu, krajské svazy pátou a šestou ligu, a nakonec okresní svazy sedmou a osmou ligu,“ nastínil.


Některé soutěže by tak získaly nové názvy. „Ano, pro lepší přehled už by nebyly divize, přebory a třídy, ale ligové soutěže,“ potvrdil.


Jaké změny by tedy tento návrh přinesl? V návrhu pro třetí ligu jsou jedna skupina na Moravě a jedna v Čechách po šestnácti týmech. V současnosti přitom jsou v Čechách skupiny dvě, na Moravě sice jedna, ale pro změnu s osmnácti celky.


Ještě „drastičtější“ změnu by to přineslo pro současné moravskoslezské skupiny divize. Ty jsou nyní tři a od léta budou mít po šestnácti týmech. „Podle návrhu by byly na Moravě dvě skupiny čtvrté ligy po šestnácti týmech. Tak, jak tomu dříve bývalo dlouhá léta,“ říkal předseda KFS Vysočina.


KONEC I. B TŘÍDY


Ten přiznal, že právě situace okolo čtvrté ligy bude složitá. „Tam to bude na sportovním úseku FAČR, který to případně bude muset rozseknout, protože naše komise je pouze poradním orgánem,“ uznal.


O jednu úroveň soutěží by přišly krajské soutěže. „Došlo by ke zrušení I. B třídy. Bylo pak na každém krajském svazu, aby navrhl, jak u něj pátá a šestá liga budou vypadat,“ popisoval.


V Kraji Vysočina už je jasno. „Výkonný výbor KFS navrhl, aby pátá liga, tedy současný krajský přebor, měl šestnáct účastníků. Šestá liga by pak měla tři skupiny po čtrnácti mančaftech. Ale je to stále pracovní návrh,“ zdůraznil.


Zima ovšem zdůvodnil, proč výkonný výbor na Vysočině schválil takové počty skupin a účastníků. „V páté lize zvýšení o dva týmy proto, jelikož chceme, aby postupující týmy už měly přípravu na divizi. Tři skupiny šesté ligy jsou jakýmsi kompromisem. Nyní jsou v I. A a I. B třídě čtyři skupiny. Poslat jich

polovinu dolů nám přišlo moc, na druhou stranu chceme posílit okresní soutěže, proto budou tři skupiny.“


Také okresní svazy by měly nově spravovat pouze dvě ligy. Zde ale ještě může dojít ke změně. „Některé okresní svazy, kde je hodně klubů, by chtěly ještě devátou ligu, tedy zachovat IV. třídu. Vím, že třeba na Vysočině toto chtějí všechny okresy s výjimkou Jihlavy. Počítám, že s takovou výjimkou

asi větší problém nebude,“ domníval se.


SOUHLAS VŠECH KRAJŮ


Chystané změny nejsou ničím, co přišlo jako blesk z čistého nebe. „O tomto už se v Komisi pro regionální fotbal jednalo dobře celý rok. Iniciativa směrem k tomu, aby se soutěže upravily a zkvalitnily, přišla z jižní Moravy. Navíc některé okresy mají málo klubů ve svých soutěžích, i na toto se přihlíželo,“ tlumočil Zima.


Pár dnů před vánočními svátky měla tato komise jednání, na němž měl každý krajský svaz tlumočit názor nejen kraje, ale také okresních svazů. A výsledek byl jednoznačný. „Všichni členové, bez jediné výjimky, tlumočili stanoviska svého kraje, že jsou jednoznačně pro to, aby se zmíněné změny uskutečnily,“ konstatoval.


V jakém horizontu by tedy mohlo k nové struktuře i změnám názvů soutěží dojít? „O horizontu jsme se ještě nebavili. Pořád jsme ve fázi, kdy jako první přišlo vyjádření krajů. Dále nás bude zajímat názor řídících komisí pro Moravu a Čechy, proto nechci nikterak předjímat.


Z logiky věci je ale jasné, že nejdříve se mohou změny uskutečnit teprve od sezony 2024/2025. „V to ale moc nevěřím, protože to by všichni museli být pro a muselo by se vše schválit už před začátkem příštího ročníku,“ dodal Zima.


Názor předsedy Řídící komise pro Moravu Pavla Nezvala na připravované změny přineseme čtenářům Deníku v následujících dnech.


Třetí ligu, ale hlavně divizi by možné změny zasáhly zúžením


Šéf komise pro Moravu se nad některými návrhy pro změny ve fotbalových soutěžích pozastavuje, ale oslovené kluby spíše mají pochopení.


TOMÁŠ POHANKA


Včera přinesl Deník informace o navrhovaných změnách v amatérských fotbalových soutěžích v Česku. Ty by se podstatným způsobem dotýkaly především třetí ligy a divize. Proto dnes přinášíme také vyjádření předsedy Řídící komise pro Moravu.


Ten začal své povídání zeširoka. „Když Komise pro regionální fotbal přišla s nápadem na reorganizaci soutěží, hovořila o pěti fázích. Tou první mělo být v podstatě spojení druhé a třetí ligy. Druhá liga měla mít nově českou a moravskou skupinu. Šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda to ovšem rezolutně odmítl s tím, že se ve druhé lize zpřísní kritéria. Což se už oznámilo,“ popisoval šéf komise pro Moravu Pavel Nezval.


LEGITIMNÍ NÁPAD?


A pokračoval. „Posléze tedy přišli s tím, že by chtěli reorganizovat „naše“ soutěže. Třetí ligu zúžit na šestnáct týmů a ze tří moravských divizí udělat jen dvě. Přijde mi ale nelegitimní, aby předsedové krajských svazů, tedy nižší patro českého fotbalu, říkali, jak budou vypadat soutěže nad jejich působností,“ neskrýval Nezval.


Jeho rozpaky se týkaly také možných změn v Čechách. „Neumím si představit, jak tam ze dvou skupin třetí ligy udělají jen jednu, v níž navíc bude přes polovinu béček ligových klubů,“ kroutil hlavou.


Jako sporný mu přišel také jeden z důvodů navrhovaných změn. „Argumentovat tím, že na okresech umírá fotbal, je nesmysl. Má se udělat nějaká komise pro restrukturalizaci soutěží. Myslím, že o soutěžích by měli rozhodovat ti, co je hrají, ne funkcionáři,“ zmínil.


Současně ale předseda komise pro Moravu tvrdí, že není vysloveně proti. „Jen hledám argumenty pro a proti. Třeba v divizi by se zvedla kvalita, ale také by se strašidelně zvýšily cestovní náklady. Bude to výbušné téma. Svolám kluby a budu chtít znát jejich názor. Jsou to jejich soutěže, nikoliv zástupců krajských soutěží,“ zdůraznil Nezval.


928 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page