top of page

Trenér juniorky zhodnotil podzimní výkony

NMNM–Před koncem roku jsme si dali dostaveníčko s trenérem juniorky Ondřejem Poulem, který zároveň vykonává funkci místopředsedy klubu. Po podzimní části krajského přeboru mužů asi panuje spokojenost s 8.místem v tabulce nejvyšší krajské soutěže. Začátek se však úplně nepovedl dle představ. Zeptali jsme se na pár po sezonních otázek.

V létě jste Ondro přibrali do realizačního týmu Františka Němečka (asistent), po odchodu Petra Follprechta k A-týmu. Panuje ve vedení týmu spokojenost?

V létě vzniklo v podstatě celé nové vedení „Béčka“ mužů, protože předtím si již víceméně vše řídil Petr Follprecht, který se posunul k „Áčku“ mužů. Zůstal pouze Petr Dacer jako zkušený vedoucí týmu, který ví, co se má vlastně udělat před zápasem, abychom vůbec mohli začít hrát. Já s Františkem Němečkem jsme naskočili do trenérské role.

V celém rozhovoru dále nebudu mluvit pouze jako trenér B-týmu, ale i jako člen vedení klubu, kdy je nutné vidět věci v širším úhlu pohledu a vnímat i další návaznosti na chod klubu jako takového. Nic není pouze černobílé a vše se ovlivňuje navzájem přestože to třeba v rámci mužských kategoriích počínaje od dorostu přes B i A týmy na první pohled nevypadá. Je vhodné říct, že staronovým trenérem jsem se stal poté, co bylo velice složité najít trenéra k A-týmu a poté i k samotnému B-týmu v okamžiku, kdy tam přeskočil Petr Follprecht a už zbýval jen týden do mistrovských zápasů. Petr Follprecht na začátku trénoval A i B tým a když mu hrozily sbalené kufry za dveřmi domu, tak vzniklo rozhodnutí, že už nebudeme dále hledat a zkusíme vše řídit trenérsky sami, tedy bez profi trenéra z venku k A-týmu a já přeskočil k B-týmu.

O spokojenosti samotné mluví v mužských kategoriích tabulky s body, které jsou po podzimu příznivé pro A i B tým a za to jsme rádi. Dále je tu jakási vnitřní spokojenost, kdy jsme některé věci museli na začátku ladit, protože jsme chtěli více propojit A-tým v MSFL a B-tým v krajské soutěži. Ne pouze za účelem lepších výsledků, ale také samotného většího propojení hráčů mezi sebou a lepší komunikace. Ne vždy vyšlo vše na maximum, ale v tomto směru je situace mnohem lepší, než bývala. Nicméně stále je co zlepšovat, jak ze strany vedení, tak ze strany samotných hráčů.


Na začátku jste si nastavili určitou cestu, daří se plnit stanovené priority?

Cesta B-týmu se upravovala až v průběhu úvodních kol. Po prvních zápasech se ukázalo, že naše hra nemůže obstát a je nutné více využít našich předností. Tedy rychlosti, fotbalovosti a dravosti našich převážně mladších hráčů oproti mnohdy zkušenějším, ale starším a pomalejším soupeřům. Hlavně ve venkovním prostředí úvodních kol se ukazovala naše hra, jako naivní. Soupeři stačilo počkat na naši chybu a dát gól a bylo po zápase, protože poté na vápno zaparkoval „autobus“ a rázem nebylo kudy skórovat.

Vyloženě priority týmu kromě klasického „nechceme sestoupit“ stanoveny nejsou. Výsledkově je břemeno zvláště na A-týmu, naopak v B-týmu je za mě hlavní parta, zábava a chuť si jít zahrát fotbal a poté si sednout na chvíli v hospůdce. Hráči s perspektivou pro A-tým (ne tou z hospody, ale fotbalovou) se logicky do A-týmu průběžně přesouvají v tréninku a mají jedinečnou možnost si zahrát MSFL. Z toho vycházíme a jestli bude v B-týmu o bod více nebo méně není podstatné. Pro zajímavost v zápase A-týmu s Blanskem bylo vlivem různých zranění součástí snad 6 hráčů B-týmu a třešničkou na dortu bylo vítězství 1:0.


Začátek soutěže se však nepovedl, jak herně, tak výsledkově. Chytili jste se v zápase se Sapeli v domácím prostředí, i když z toho byla nakonec jen remíza, po dvou brankovém vedení?

Ten začátek je viz předchozí bod a ano, první domácí zápas se Sapeli byl ten, na kterém jsme chtěli stavět. Bohužel v daný den proti nám stál zkušený soupeř se slušnou formou, navíc se Sodomkou, Víchou a Poulem tedy hráči, kteří dříve hráli u nás ve Vrchovině. Remíza tehdy výsledku odpovídala. To stejné platilo i s dalším domácím zápasem s Chotěboří, která také zahrála skvěle a na více než remízu to nebylo.


Který zápas bys vyhodnotil, jako nejlepší a naopak, který hodnotíš z Tvého pohledu, jako nejhorší?

Nejlepší byl zápas v Nové Vsi, kdy hráči podali maximálně koncentrovaný výkon již od příchodu na stadion soupeře. Bylo to patrné již při rozcvičce, u hráčů na lavičce a samozřejmě na hřišti po celou dobu zápasu. Navíc vše podrthl extra výkonem Roman Hlaváč. Naopak největší zklamaní bylo v Okříškách. Soupeř podal žalostný výkon a místo toho, abychom dali gól a konečně odvezli body, tak jsme gól dostali a zase nic. Tehdy utkání nezvládli hlavně naši zkušení hráči. Okříšky měly za mě v té době spíše štěstí než formu a o jejich reálném postavení hovoří více druhá polovina soutěže, kdy se propadali tabulkou.


Chystáte v hráčském týmu nějaké změny a kterého hráče bys vyzdvihl pro jeho přínos?

Změny by měly vyjít hlavně z A-týmu a konkrétní podobu budeme ladit asi až na přelomu ledna a února. Vyzdvihovat nikoho nechci, protože naše výkony jsou často jako na houpačce. Mnohdy když jsme někoho vychválili, tak se pak naopak něco nepovedlo. Zmíním však Jirku Veselého, jehož přístup ke sportu obecně by měli vidět jiní hráči. Mluvím o těch, kteří „plýtvají talentem a darem“ mít možnost sportovat, zatímco Jirka do většiny zápasů nastupuje s určitým sebezapřením a práškem proti bolesti i přes jeho dlouhodobé zdravotní komplikace. Bohužel jeho zdravotní komplikace vyústily k přerušení aktivní činnosti, alespoň v rámci konce podzimu. Uvidíme, jestli se něco zdravotně přes zimu změní nebo ne, nicméně tak či tak, Jirko, díky za vše!


Jak hodnotíš spolupráci s prvním týmem, Vaše tréninky se hodně propojují?

Situace se dělí na dvě období – letní režim, kdy jsou k dispozici vysokoškoláci a jsme schopni reálně 2x týdně trénovat, tedy cca květen–září a zbytek sezóny, kdy aktuální reálná situace v B-týmu je 95 % procent mužů zaměstnaných, pracujících na směny. Takže v okamžiku, kdy „odjedou“ vysokoškoláci do škol bychom trénovali v 6 lidech. Proto se přechází na režim, kdo může, chodí v týdnu s A-týmem a pátky se dělí již s výhledem na zápasy. To je možné, si troufnu říct, jen díky trenérům A-týmu Lukáše a obou Petrů, že jsou schopni se s tímto prát a neustále měnit počty. Chtělo by se říct, že by hráči B-týmu měli být vděčni za možnost trénovat s A-týmem a za možnost naskočit na lavičku nebo do zápasu ve vyšší soutěži. Ne vždy se k tomu všichni hráči staví tak, jak by se očekávalo. Nicméně je to vždy o úhlu pohledu a věřím, že každý dělá svoje maximum.


Šestý útok, šestá obrana, dle vstřelených a obdržených branek. Budete se v zimní přípravě zaměřovat na něco speciálního?

V rámci zimní přípravy bych se rád mimo klasického zimního drilu zaměřil i na zdánlivě mimofotbalové aktivity, možná hokej, možná lyže apod. Je to dáno i dlouhodobým problémem minima tréninkových možností. Popravdě nevím, který tým hraje tak vysoko s tolika týmy, na jednom vlastním hřišti, a navíc bez vlastní umělé trávy. To je dlouhodobě neúnosné. Před volbami se oprášily plánky x let starého projektu a budeme doufat, že se věci konečně pohnuly správným směrem.

To jsem však odbočil. V rámci bodově povedené druhé poloviny podzimu bych se rád dále přepnul do stavu – pojďte si zahrát s chutí fotbal, zatrénovat si a vůbec, sejít se a utéct od každodenních starostí, práce a stresu. V rámci hry samotné nechci pořád jen vracet míč zpět a hrát na jistotu na stopery, chci se otočit, udělat něco nečekaného, překvapit a dát gól, o kterém se budeme bavit na zakončené. Navíc bylo skvělé vidět nyní mistrovství světa ve fotbale a doufám, že všichni hráči sami viděli, že k cíli nakonec nejvíce vede kreativita, aktivita a chuť.


Překvapilo Tě v této části soutěže něco, na co bys upozornil? Raději bych slyšel něco pozitivního?

I přes na první pohled klesající úroveň většiny soutěží si troufnu říct, že krajská soutěž je velice kvalitní a nelze hrát „bez tréninku“. To se dříve nebo později projeví na všech týmech v soutěži, kdy většina trenérů má podobné problémy s tím, jak dostat hráče na trénink, jak je motivovat k výkonu apod. Nejsem rád za to, že jsme prohrávali 4x v domácím zápase, jsem ale nadšený, že jsme tyto zápasy otočili a vyhráli. To ukazuje silný vnitřní potenciál a slušnou chemii zkušenosti starších hráčů a dravosti mladších a je na čem stavět.


Kdy začne béčku zimní příprava a bude v něčem odlišná, než ty předcházející?

Do nového roku jsme řekli, že fotbal řešit nebudeme a konkrétní den a start si řekneme na začátku ledna, stejně jako podobu probereme ještě s trenéry A-týmu. Přípravná utkání jsou od poloviny února.


Díky za rozhovor.

Také děkuji za rozhovor a na závěr bych rád popřál všem Vánoce plné pohody, pevné zdraví a štěstí v roce následujícím. Zároveň bych rád poděkoval sponzorům, rodičům a všem, kteří v SFK jakkoliv fungují, trénují, pomáhají, starají se o chod a také hráčům samotným. V roce 2023 na viděnou.

216 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page