top of page

Novoměšťák Zeman: zasloužil bych si metál


NMNM - Proti Frýdku-Místku, který prahne po co nejrychlejším návratu do II. ligy, předvedli fotbalisté Nového Města na Moravě svěží jarní výkon a favorit s předzápasovým kurzem 1,4 odjel z Vrchovina arény nakonec spokojen s bodem. A v dobré náladě po utkání byl i trenér Města Richard Zeman.

Utkání mělo skvělou diváckou kulisu a o atmosféru se tentokrát starali vlajkonoši obou táborů…

Parádní zážitek. A hlavně ti kluci fandili slušně. Mně osobně nevadí ani ta dýmovnička po závěrečném hvizdu. Nikoho neohrozila a průběh zápasu nenarušila. Pokud za toto má přijít pokuta, tak půjde o úzkoprsost rozhodovacího orgánu. Já čekal 500 lidí v hledišti, ale 100 jich bylo na kopci v souboji s lídrem přeboru Ledčí. Moc dobře nechápu, že když se tady v horách hraje tak vysoká fotbalová soutěž, že souběžně hrají okolní celky z nižších soutěží. Ve Žďáře nad Sázavou už to pochopili a přehodili svůj domácí mač na dopoledne, v Nové Vsi u Nového Města na Moravě a v Pohledci zatím ne.

Třeba těch 100 lidí chybělo v ochozech kvůli tomu, že v týmu nastupuje čím dál méně odchovanců. Pozorný divák jich při zápasech venku napočítal čtyři a nechal se slyšet, že na žoldáky chodit nebude…

Však jsem taky na nátlak fanoušků postavil do brány nedoceněného Šmídu a na křídlo Michala Skalníka, který konečně vystřízlivěl z dlouhé lyžařské sezóny. A udělal jsem dobře, oba patřili k nejlepším hráčům na hřišti.

Ale pojďme udělat inventuru, kdo odkud je…

OK. Odchovanci klubu jsou Šmída (bytem Slavkovice), Smetana (Žďár), Michal (Řečice), Wolker, K. Skalník, M. Skalník, Duda, Bača (všichni Nové Město). Jeho kmenovými hráči se už v divizi stali Ondra Vícha (11 let v Novém Městě bydlí) a Luboš Zbytovský (z Dalečína)‚ které vychovala sousední Bystřice. Pro třetí ligu jsme na přestup získali útočníky Tomáše Dubu (Jihlava) a Matěje Vopršala (Přibyslav). A teď v zimě jsme na zatím půlroční spolupráci přivedli tři hráče z Jihlavy, jednoho ze Zbrojovky a jednoho z Pardubic. Radek Matulka je ze Stržanova a do 14 let ho fotbal učili ve Žďáře. Jirka Batelka bydlí v Jevíčku, což není na třetiligové dojíždění mladého hráče velká vzdálenost. Marek Svoboda je Brňák, Kuba Vašíček bydlí ve Starči u Třebíče a je rodákem z Havl. Brodu, s jeho tátou jsme v mládí natropili hodně lumpáren. A brankář Marek Kolář žije v Nové Vsi, ale u Světlé nad Sázavou. Ještě bych rád zmínil dva talentované dorostence Vojtu Dobrovolného (Jiříkovice) a Pepu Švandu (Pohledec), kteří v neděli posílili rezervu. Můj skvělý asistent Luboš Střešňák je novoměstskou fotbalovou ikonou a právě dnes podstupuje na zdejší ortopedii artroskopii kolena u týmového doktora Mirka Chroustovského (rodák z Havl. Brodu). Leoš Škorpík a Pavel Bajer, který dělá vedoucího mužstva už 21 let, jsou z Radešínské Svratky, masér Jarda Pátek k nám přišel s prosíkem ze Žďáru. Já budu mít po sezóně na Vrchovině odslouženo sedm let a dovolím se už cítit Novoměšťákem. Jsem hrdý na tenhle tým a za to, jaké hráče sem dokážu přivést, bych si zasloužil metál.

No dobře, ale co říct na hlasy, že kdyby se ve Městě hrála dál divize, tak hraje odchovanců víc…

Že, je to pravda. Ale my jsme si tu třetí ligu nevymysleli. Ti kritici by se měli nejdřív obrátit na pana Mertu, který s asi 15-bodovým náskokem zrušil loni v zimě Tišnov. My jsme pak na jaře uhráli v tabulce víc bodů než Žďár a Rosice a uvolněné postupové místo spadlo do klína nám. Tak se s tím teď pereme. To jsme měli začít v květnu schválně prohrávat, nebo pak postup odmítnout?

Ale, že lidi chtějí vidět na hřišti co nejvíc svých hráčů je asi správné, ne…

Já si myslím, že to chtějí hlavně jejich rodinní příslušníci. Když jsem ve svých nějakých pětadvaceti začínal s profesí sportovního novináře, tak jsem na popud podobných výkřiků kritizoval manažera brodských hokejistů Gustu Žáka a dodnes jsem se mu za to neomluvil. V době, kdy se svět globalizuje, si tady budeme hrát na to, kdo je z Nového Města, kdo ze Žďáru, z Bystřice, nebo z Jihlavy? Když Jarda Michal s Lojzou Šaclem v roce 2000 realizovali projekt Spojeného fotbalového klubu Vrchovina, tak trochu předběhli dobu. Dneska v Novém Městě máme nejvyšší amatérskou soutěž, tak proč by si ji tady nevyzkoušeli šikovní a ambiciózní hráči z mikroregionu? Proto nejdřív oslovím Vopršala a Vařejku a až pak Svobodu a Vašíčka. Všichni kluci sem musí charakterově zapadnout. Rozumíme si? Vrchovina, prosím, není týmem nějakých žoldáků.

A dokážete si v Novém Městě představit třetí ligu dlouhodobě?

Já, ano. Cítím, že hráče, kteří vyšší soutěž vykopali, MSFL baví. Stejně tak diváky, kterých s námi jezdí minimálně třicet na zápasy ven, a to je v soutěži unikum. Jde ale o to, jestli vedení klubu zvládne pro třetí ligu zajistit rozpočet. Od podzimu ji bude hrát nově 18 týmů, to se rovná 34 zápasů a je to o 8 víc než v divizi. Čtyři neskuteční sponzoři ze zemědělských kruhů to podle mě nejsou sami schopni zajistit, musí se přidat další firmy, řekl bych z celého mikroregionu. A samozřejmě musí chtít pomoct radnice.

V sobotu se představíte v Uherském Brodě. S čím tam pojedete?

Spíš s kým? S tím, kdo nebude na svatbě Míry Orose, našeho kapitána při postupu do divize. Bere si konečně Terezku Wolkerovou a všichni jeho bývalí spoluhráči na veselce nesmí chybět.

A bude vás aspoň jedenáct?

Skoro přesně. Sestava je daná: Kolář – Vašíček, Batelka, Vícha, Svoboda – Matulka, Duda, Zbytovský, Švanda – Vopršal, Duba. Na lavičce Dobrovolný a Boušek. Ale to dáme a snad z Brodu konečně odvezeme nějaký bod.

#NMNMVMSFL #NMNM #SFK #ROZHOVOR #RICHARDZEMAN

337 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page